Tohum Arşivleri: Vavilov Enstitüsü, St.PetersburgKONUŞMA:
“Tohum Arşivleri: Vavilov Enstitüsü, St.Petersburg”
Prof. Igor Loskutov

27 Eylül Çarşamba
19:00

SALT Galata

Bankalar Cd. No:11,
34420 Beyoğlu/Istanbul

“Arşivden Sonra?” konuşma serisinin ikinci sezonunun ilk konuğu dünyanın en eski ve önde gelen tohum arşivlerinden biri olan St. Petersburg’daki Vavilov Enstitüsü (VIR). Enstitünün tahıl, yulaf ve arpa departmanının yönetmeni olan Prof. Igor Loskutov tohum arşivlerinin tarihçesi, ekolojik hayattaki önemi ve özellikle enstitünün Türkiye’den toplamış olduğu tohumlardan bahsedecek.

VIR hakkında:
Enstitü faaliyetlerine 1894 yılında Tatbiki Botanik Bürosu adı altında başladı. Kuruluşunun 75. yılı olan 1968 yılında ise Prof. Vavilov’un adına aldı. Enstitü’nün tohum bankasında yaklaşık 380,000 kadar tohum ve kök örneği bulunmaktadır. Nikolai Vavilov 1924-1936 yılları arasında VIR’ın yöneticiliğini yapmıştır. Sovyet Rusya’nın en önde gelen botanist ve genetikçisi olan Vavilov, özellikle tohum ve tahılların orijinleri hakkındaki çalışmaları ile tanınmakta. Erken yaşlardan beri kendisini Rusya ve dünyada açlığı tamamıyla bitirmeye adamış olan Vavilov, dünya nüfusunu daim ettirmek için özellikle tahılların geliştirmesi üzerine çalışmıştır. 1930’lu yıllarda Stalin’in koruması altındaki Lysenkoist tarafından itham edildi ve sürgüne gönderildi. 1943 yılında hapiste açlıktan öldü.  Vavilov hayatı boyunca 115 keşife çıkmıştır. Aralarında Afganistan, İran, Tayvan, İspanya, Cezayir, Filistin, Eritrea, Arjantin, Peru, Brezilya ve ABD’nin de bulunduğu 64 ülkeyi dolaşıp tohum topladı. VIR’in bilim adamları 1924-1926 yılları arasında Türkiye’de keşife çıkarak yaklaşık 10,000 tohum örneği toplamışlardır.

Prof. Igor Loskutov hakkında:
Prof. Loskutov VIR’in tahıl, yulaf ve arpa departmanının yönetmenidir. Aralarında "N.I.Vavilov and his Institute" başlıkla kitabın da olduğu sayısız bilimsel makale ve kitabın yazarıdır. Prof. Loskutov enstitünün 1985 ve 1989 yıllarında Türkiye’ye yaptığı ve bu coğrafyaya ait bir çok tohumun toplandığı keşiflerde görev almıştır. Halen St. Petersburg Devlet Üniversitesi’nde Toprak Bilimi bölüm başkanıdır.

Arşivden Sonra? hakkında:
Arşivden Sonra? arşivin sanatta ve toplumsal hafızadaki yerine/işlevine dair sorular sormayı amaçlayan bir oluşumdur. Türkiye’de tehdit altındaki arşivlere odaklanan bir konuşma serisi olarak başlayan Arşivden Sonra?, devamında dünyanın başka yerlerindeki arşivleri de bu bağlamda tartışmaya açıyor. Bağımsız ve gezgin bir oluşum olan Arşivden Sonra? konuşmaların yanı sıra atölye çalışmaları da düzenlemektedir.

Arşivden Sonra? ekibi: Köken Ergun, Hasan Özgür Top, Sarp Renk Özer, Doğa Yirik, Kültigin Kaan Akbulut

Konuşma Dili: İngilizce

Katkılarından dolayı SALT'a teşekkür ederiz.

-----

The second season of “After the Archive?” talks series starts with a presentation by one of the largest and most prominent seed archives in the world; St. Petersburg’s Vavilov Institute of Plant Genetic Resources (VIR). Professor Igor G. Loskutov from VIR will talk about his institution's collection of seeds, its preservation methods and its history; particularly the seed collection missions in Turkey.

About VIR:
The institute began as the Bureau of Applied Botany in 1894. In 1968 it was renamed after Vavilov in time for its 75th anniversary. It holds more than 380,000 samples of seeds, roots and fruits of some 2,500 food crop species. Nikolai Vavilov was the head of VIR from 1924 to 1936. He was a prominent Russian botanist and geneticist best known for having identified the centres of origin of cultivated plants. Vavilov was obsessed from an early age with ending famine in both his native Russia and the world. He devoted his life to the study and improvement of wheat, corn, and other cereal crops that sustain the global population. During the early 1930s, he became the target of the Lysenkoist debate and was exiled. In 1943, he died of starvation in prison. Vavilov led 115 expeditions to 64 countries such as Afghanistan, Iran, Taiwan, Korea, Spain, Algeria, Palestine, Eritrea, Argentina, Peru, Brazil, Mexico and the US, to collect seeds of crop varieties and their wild ancestors. Between 1924 and 1926 scientists from VIR had made expeditions to Turkey, collecting over 10,000 seed samples.

About Prof. Igor G. Loskutov:
Prof. Loskutov is the Head of VIR Department of Genetic Resources of Oat, Barley, Rye and Curator of Oat Collection. He is the author of several publications including "N.I.Vavilov and his Institute: History of the World Collection of Plant Genetic Resources in Russia" (1999). Among his several field works Prof. Loskutov has taken part in seed collecting missions to Turkey in 1985 and 1989. He is currently professor of Faculty of Biology and Soil Science at the St. Petersburg State University.

About After the Archive?:
After the Archive is an initiative that seeks to make inquiries regarding archive’s position and function in art and public memory. The series initially focused on archives which are under threat in Turkey and continues to put archives from other places in the world under discussion in this context. As an independent and mobile initiative, After the Archive? organizes workshops alongside talks. All video recordings from past events can be found here: http://arsivdensonra.blogspot.com.tr/
After the Archive? Team: Köken Ergun, Hasan Özgür Top, Sarp Renk Özer, Doğa Yirik, Kültigin Kaan Akbulut
We thank SALT for their valuable support.